לין היא מתודולוגיה מוכחת לשיפור תהליכים וליצירת ערך ללקוח. גישת לין Lean מייצגת אוסף טכניקות לזיהוי והפחתת בזבוזים בתהליכים כאשר המטרה היא לשפר את הערך ללקוח. יישום והטמעת לין מאפשרים לארגונים לשפר את יעילות התהליכים, למזער זמני ביצוע תהליכים, לבטל פעילויות מיותרות, להפחית עלות תהליכים, להפחית את עלות המוצרים, להפחית זמני פיתוח למוצרים חדשים, לצמצם זמני השבתה, לשפר רווחיות מוצרים, להגדיל את שביעות רצון הלקוח ולשפר את מוטיבציית העובדים. רעיון הליבה הוא למקסם את הערך ללקוח תוך סילוק בזבוזים ושיפור התהליכים. תפיסה שגויה היא שמתודולוגיית לין מתאימה רק לשיפור יעילות הייצור. מתודולוגיית לין מתאימה לכל ארגון המעוניין לשפר תהליכים וביצועים, כגון: ארגוני בריאות, פארמה, אלקטרוניקה, קמעונאות, תעשיות, ארגוני שירות, ממשל, חברות פרטיות וציבוריות.

מאת ליאור קדוש, M.Sc בהנדסת תעשיה וניהול

מהו תהליך לין?
תהליך לין מתמקד בשיפורים מתמשכים תוך דגש על איתור וביטול בזבוזים. תהליך לין הוא יעיל, כלכלי ופשוט ליישום ומטרתו ברורה: מקסום הערך ללקוח. פעילויות שאינן מוסיפות ערך ללקוח נחשבות לבזבוז. מהו בזבוז? כל פעילות שאינה נחוצה להשלמת התהליך. השתמשו בתהליכים הנוכחיים שלכם כנקודת ייחוס לביצוע שיפורים ואופטימיזציה. תהליך לין חוסך לארגונים הוצאות מיותרות ומשפר את הרווחיות. שיפור תהליך יכול להיות ברכש, בתכנון מלאי, בשרשרת האספקה, בייצור, בשירות לקוחות ובמשאבי אנוש. אפיון ושיפור תהליכי לין תוכלו לעשות באמצעות תרשימי זרימה (Swimlane Diagram), קייזן (נקרא גם שיפור מתמשך), קאנבאן (ניהול ויזואלי) ו-5S (ניהול ויזואלי).
קראו עוד על שיפור תהליכים במאמר הבא: שיפור תהליכים ב-10 צעדים פשוטים

היכן ומתי פותחה המתודולוגיה לין?
המתודולוגיה לין פותחה בשנות ה-40 בחברת טויוטה ביפן, על ידי המהנדס טאיצ׳י אונו. טאיצ׳י, מהנדס תעשיה נחשב לאבי מערכת הייצור של טויוטה, TPS, Toyota Production System. בארצות הברית TPS מוכרת כ– Lean Manufacturing. למעשה, היישום המוקדם והראשוני של לין התחיל בקווי ההרכבה במפעל ייצור המכוניות פורד.

8 הבזבוזים לפי לין
לפעמים, לא מצליחים לראות את הבזבוז בגלל שהתעלמנו ממנו זמן רבאו שבכלל לא שמנו לב אליו. לא קיים תהליך שלא ניתן לשפר אותו. לא קיים תהליך שאין בו בזבוזים. גם אם רק לאחרונה שיפרתם תהליך, יכול להיות שבקרוב אחד העובדים בארגון ו/או יועץ חיצוני יציעו שיפור משמעותי המתייחס לזמן, לעלות או לאיכות התהליך. המשוואה מאד ברורה: חיסול הבזבוזשיפור הערך ללקוח ולארגון. 

היכן תוכלו לאתר בזבוזים? הכירו את שמונת הבזבוזים כדי שתדעו היכן כדאי לחפש:
1.
המתנה Waiting
2.
מלאי Inventory
3.
תנועות מיותרות Motion
4.
ייצור עודף Over Production
5.
ליקויים Defects
6.
שינוע Transportation
7.
אי ניצול רעיונות, מיומנויות וכישורים Non-Utilized Talent
8.
פעילויות מיותרות Extra-Processing

קראו עוד במאמר 8 הבזבוזים לפי גישת LEAN

מטרה תהליך ואנשים
3
סוגיות צריכות להנחות ארגונים המעוניינים ליישם ולהטמיע לין: מטרה, אנשים ותהליך.

השאלות החשובות שכל ארגון צריך לשאול:
1.
מטרה: אילו בעיות לקוח הארגון שלנו צריך לפתור? על הארגון להבין כיצד הלקוח מגדיר את הערך? אם המטרה שלנו היא לספק ערך ללקוח, על הארגון להבין מה הלקוחות שלו באמת רוצים. האם מדובר במחיר נמוך יותר? איכות טובה יותר? תגובה מהירה יותר? תמיכה טובה יותר במוצר? זכרו, תפיסת הערך מצד הלקוח היא זמנית ואינה מסתיימת לעולם, לכל עליכם להגדיר מעת לעת את הערך.
2.
תהליך: כיצד יכול הארגון לוודא שכל צעד בתהליך הוא אכן בעל ערך? כיצד יכול הארגון להבטיח שיפור מתמיד לתהליכים? באילו מדדים עלינו לבחון את ההתקדמות שלנו? לאילו ארגונים כדאי להשוות את הביצועים הנוכחיים שלנו?
3.
אנשים: התפיסה של מתודולוגיית לין היא שכל העובדים בארגון צריכים להיות מעורבים, כולם מחויבים לשיפור מתמיד. כיצד יכול הארגון להבטיח את כל התנאים הדרושים לעובדים למימוש הפוטנציאל שלהם? זכרו, רעיונות גדולים יכולים להגיע מכל עובד בארגון.

יתרונות יישום מתודולוגיית לין LEAN
ארגונים המיישמים לין מפיקים יתרונות לטווח הקצר ולטווח הארוך. בין היתרונות הרבים ניתן למנות:
1. שיפור תהליכים

2. הפחתת עלויות

3.
שיפור הרווחיות
4.
שיפור היעילות 
5. איתור ו
סילוק בזבוזים
6.
שיפור שביעות רצון הלקוח
7.
קידום המצוינות הארגונית
8. שיפור המוטיבציה והנעת צוותים

הדרכה מקצועית לצוות שלכם
אתרוג הנדסת תעשיה וניהול מציעה לארגונים קורס מצוינות תפעולית וכמו כן קורס לין Lean. קורס יישומי בהיקף של 16 שעות הדרכה בארבעה מפגשים. לקבלת סילבוס והצעת מחיר צרו איתנו קשר

סיכום
לין Lean היא מתודולוגיה מובילה לשיפור תהליכים וביצועים בארגונים. המתודולוגיה לין מתמקדת בסילוק בזבוזים ובשיפור מתמיד ומספקת ערכת כלים רחבה להתמודדות עם אתגרים שונים. עליכם להבטיח שהתהליכים שלכם פועלים בצורה חלקה, ללא הפרעות או עיכובים מיותרים. כאשר הדבר נעשה נכון, מתודולוגיית לין יכולה לסייע לכם לשפר יעילות תהליכים, להפחית הוצאות תפעול ולמקסם את הערך ללקוח, דבר שיוביל לשיפור התחרותיות. מעוניינים ליישם את מתודולוגיית לין בארגון שלכם? צרו איתנו קשר, 09-8654503

הרשמה לבלוג

קבלו מאמרים ותוכן מקצועי ישירות לאימייל שלכם