5 טיפים לשיפור ניהול שרשרת האספקה

פיתוח אסטרטגיה מתאימה לניהול שרשרת האספקה תוביל את הארגון שלכם ליתרון תחרותי וליצירת ערך ללקוח. כיצד ניתן להקדים את המתחרים? כיצד ניתן לשפר את ביצועי שרשרת האספקה? המאמר שלפניכם יסקור בקצרה 5 תחומים שניתן באמצעותם לשפר את יעילות שרשרת האספקה ולהשפיע על השורה התחתונה.

  1. מהי אסטרטגיית שרשרת האספקה?
    כדי שנוכל לענות על השאלה עלינו להבין תחילה מהם אתגרי שרשרת האספקה: תכנון ובקרת מלאי, תכנון ביקושים, תכנון רכש, תכנון הפצה ועלויות תפעול. כארגון, עליכם לנתח ולבצע הערכה כוללת לאסטרטגיית שרשרת האספקה: חוזקות, חולשות, תהליכים, הזדמנויות ואיומים. אם אתם מעוניינים לשפר את שרשרת האספקה שלכם, זה הזמן לבחון ולארגן מחדש מטרות, יעדים ולשפר תהליכי ליבה. עליכם לפתח פתרונות להתמודדות עם נקודות החולשה וליצור בהתאמה אסטרטגיה כוללת לניהול שרשרת אספקה שתומכת ביעדים העסקיים שלכם. בסביבה תחרותית ודינמית ארגונים מחויבים לבצע הערכה ולעדכן את אסטרטגיית שרשרת האספקה כדי לנצח בתחרות. מבחינתנו, האסטרטגיה לניהול שרשרת האספקה מאד ברורה: הפחתת עלויות התפעול, שיפור יעילות תהליכים, שיפור יעילות ניהול המלאי, לענות על ציפיות הלקוח, מדידת ביצועים והשגת יתרון תחרותי מובהק על פני המתחרים.

    2. שיפור תהליכי שרשרת האספקה
    האם התהליכים שלכם מעודכנים? מדוע חשוב לאפיין תהליכים עסקיים? רבים ממנהלי שרשרת האספקה ​​יסכימו כי קיים צורך בשיפור מתמיד לתהליכים תפעוליים. היתרונות מאפיון תהליכים חדשים ו/או שיפור תהליכים קיימים רבים: יצירת תהליכים מעודכנים, יעילים וברורים לכל. כמו כן, זיהוי צווארי בקבוק, זיהוי וסילוק בזבוזים, זיהוי סיכונים וכשלים צפויים, הפחתת זמני ביצוע, שיפור האיכות, שפה ארגונית אחידה ומחויבות עובדים. תהליכים שכדאי להתמקד בהם: תהליך הרכש, תהליך קליטה למלאי, תהליך הכנת הזמנה ללקוח, תהליך הצטיידות מלאי חוג, תהליך חידוש מלאי בנקודת מכירה ועוד. זכרו, תהליך יעיל מתחשב בהיבטי זמן, עלות ואיכות.

3. תכנון ובקרת מלאי לאורך שרשרת האספקה
המרכיב המשמעותי ביותר בניהול שרשרת האספקה הינו תכנון ובקרת המלאי. ניהול מלאי הוא האתגר החשוב ביותר לשיפור יעילות שרשרת האספקה. אתגרי עיתוד המלאי רבים ונמנה כאן את חלקם: זמינות מלאי, רמות המלאי מינימום ומקסימום, נקודת הזמנה, כמות אופטימאלית להזמנה, מלאי ביטחון, תחזית ביקושים, רמת השירות, סיווג המלאי לקבוצות ABC, ניתוח מגמות ועוד. במגזר הקמעונאי מנהלים מלאי תוצג לאורך שרשרת האספקה. יצרנים מנהלים לפחות 3 קטגוריות של מלאי: מלאי חוג, מלאי בתהליך ומלאי תוצג, מה שהופך את ניהול המלאי למורכב יותר. נסכם: מרכיב ההוצאות העיקרי בארגון? מלאי; כיצד מנצחים את התחרות? ניהול מלאי; כשאומרים תכנון רכש מתכוונים לעיתוד המלאי; איפה הכסף? במלאי. זכרו, למדיניות ניהול המלאי השפעה ישירה ומיידית על מידת הרווחיות ולכן עליכם להשתמש במודלים מעודכנים ומותאמים לפעילות הארגון.

4. מדידת ביצועים בשרשרת האספקה
מה שלא נמדד לא מנוהל!! כשאומרים מצוינות תפעולית מתכוונים למדידת ביצועים. כיצד מאפיינים מדדי ביצוע? ראשית עלינו להבין שמדדי ביצוע, KEY PERFORMANCE INDICATORS צריכים להיות ברורים, מדידים, ברי השגה, מציאותיים ומבוססי זמן. באחריות מנהל שרשרת האספקה בארגון להביא להנהלה תמונה ברורה ומעודכנת של הביצועים על מנת לקבוע את הצעדים הבאים ולחדד את האסטרטגיה. KPIs מסייעים להנהלה להבין האם היא במסלול הנכון. 3 מדדי ביצוע לדוגמא:
1.
מדד סבבי מלאי. המדד מאפשר לכם לבחון את מהירות חידוש המלאי ביחס למקובל בענף ו/או ביחס לביצועי התקופה הקודמת. מדד סבבי המלאי מספק לכם את המידע הדרוש כדי לקבל החלטות מלאי קריטיות ושרשרת אספקה יעילה.
2.
עלות שרשרת האספקה ליחידה שנמכרה. המטרה העיקרית של KPI זה היא מזעור הוצאות שרשרת האספקה, כגון לוגיסטיקה ומרלוג. זכרו שמטרתכם היא לצמצם את עלויות התפעול. לוגיסטיקה נבונה: אריזה, שילוח, הובלה, אחסון וטיפול במלאי מאפשרת לחברה לשפר את רווחיותה.
3.
מדד דיוק המלאי. אם נשאל מנהלי שרשרת אספקה מהו הדיוק הרצוי לפריטי המלאי, התשובה תהיה ברורה: 99% ויותר. מהו דיוק המלאי בארגונכם? זכרו שתכנון המלאי מתבסס בין היתר על דיוק המלאי ולכן חשוב לכם לפעול כדי להשיג מטרה זו. המדד מאפשר לבחון את יעילות המרכזים הלוגיסטיים, מחסנים ונקודות המכירה בשרשרת האספקה. הסיבות לאי דיוק המלאי רבות ויכולות לנבוע למשל משגיאות אנוש ונתונים לא מטויבים. יחד עם זאת, אם דיוק המלאי שלכם אינו משביע רצון, עליכם להבין ממה נגרמים הפערים.

5. יישום אסטרטגיה לניהול שרשרת אספקה
התנעת שלב היישום ויצירת מציאות תפעולית אופטימאלית תתבסס על דוח מתוכנן ומאורגן היטב. כפי שקראתם במאמר, סוגיות רבות על הפרק. עליכם לקיים דיון רציני ומעמיק כיצד להעביר אחריות לבעלי העניין הרלוונטיים על מנת להטמיע את האסטרטגיה באופן המיטבי. יישום מוצלח יכלול את הרעיונות שהתקבלו מהעובדים והמנהלים בארגון בתהליך גיבוש האסטרטגיה כתוצאה מסקר עובדים, משובים ועוד. התקשורת משחקת תפקיד חשוב בשלב יישום האסטרטגיה ולכן צריך שהתהליכים החדשים יהיו ברורים, מובנים ופשוטים ליישום. כמו כן, עליכם לכלול תכנית הדרכה מפורטת לכלל בעלי העניין. זכרו, ככל שהאסטרטגיה לניהול שרשרת האספקה פשוטה יותר, כך גדל הסיכוי ליישומה המלא

טיפ למנהלי שרשרת אספקה מנוסים!!
ניתוח נתונים הכרחי בכל ארגון ובמיוחד בארגונים בעלי שרשרת אספקה גלובאלית. שימוש בכלי BI בינה עסקית, כגון: Tableau
Power BI יכולים לסייע לכם לייעל את ביצועי שרשרת האספקה. ניתוח ויזואלי של נתונים, תובנות, מדדים KPI באמצעות לוח מחוונים.

ניהול מלאי אופטימאלי בשרשרת האספקה מתאפשר באמצעות פיתוח תוכנה לניהול מלאי. תוכנה ייחודית המותאמת למטרות, יעדים והאילוצים בשרשרת האספקה. מעוניינים בתוכנה לניהול מלאי לאורך שרשרת האספקה, צרו איתנו קשר: 09-8654503. לחצו למידע נוסף

לסיכום
ניהול שרשרת האספקה הינו תחום ה​​דורש מומחיות, ניסיון ויכולות. הצעד הראשון שלכם צריך להתמקד באפיון תהליכים חדשים או בשיפור תהליכים קיימים לניהול שרשרת האספקה. לאחר מכן אנו ממליצים לכם לשפר את יעילות ניהול המלאי. קראו עוד במאמר עיתוד מלאי. מעוניינים בקורס ניהול שרשרת האספקה? מעוניינים בייעוץ שרשרת אספקה, צרו איתנו קשר ונשמח לסייע. טל’. 09-8654503

הרשמה לבלוג

קבלו מאמרים ותוכן מקצועי ישירות לאימייל שלכם